Kuş Gribi ve Korunma Yolları


NASIL YAYILIYOR ?
H5N1 adı verilen ölümcül virüs kuşlar arasında salya, burun salgıları, dışkı ve solunum yoluyla bulaşır. 1 gram tavuk dışkısında yaklaşık 1 milyon kümes hayvanına bulaşmaya yetecek miktarda H5N1 virüsü bulunur.

İNSANA NASIL GEÇİYOR ?
Kuş Gribiinsanların hasta hayvanlara yakınlaşmasıyla bulaşır. Hayvanın dışkısıyla atılan virüs solunum yoluyla insana geçer. Hayvanların dışkısına temasta virüs geçer. Virüslerin bulaştığı araç-gereçle temastan sonra ellerin yıkanmadan ağız-burun veya gözlere teması sonucu olabilir.

İNSANDAN İNSANA GEÇİYOR MU?
Şu aşamada bulaşmadığı bilinmektedir.Ancak virüsün mutasyona (Değişim) uğraması durumunda bu olasılık yüksek. İnsandan insana bulaşma kuramsal olarak mümkündür.

BELİRTİLERİ NELER?

Kuş gribine yakalanan insanlarda 38 C'yi aşan yüksek ateş, boğazda acı ve kuru öksürük, baş ağrısı, göz enfeksiyonu, zatürree, ağır solunum yetmezliği ve ishal olur. Hastalık, hiçbir belirti vermeden ayakta da geçirilebilir. Hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ağır seyreden vakalarda solunum yetmezliği ile ölüm oranı yüksektir. Virüs sadece akciğerleri değil bütün organları da etkileyebiliyor. Akciğer bölgesinde ağrı da görülür. Akciğere yerleştikten 3-4 Gün sonra virüs etkisini iyice artırır ve solunum güçleşir.
TEDAVİSİ VAR MI?

Kuş gribinin aşısı yok. Ancak Roche'un Tamiflu ve GlaxoSmithKline'nın Relenza adlı ilaçları kuş gribi tedavisinde kullanılmaktadır. Henüz hastalığın kesin bir tedavisi bulunamadı. Çalışmalar insan grip virüslerini tedavi eden ilaçların, kuş gribi virüsünü de tedavi edebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte kuş gribi virüsleri bu ilaçlara direnç gösterebilmekte ve ilaç tedavisi başarısız olabilmektedir.

KUŞ GRİBİNDEN NASIL KORUNULUR ?

· Her türlü kuş ve kümes hayvanından uzak durulmalı (Güvercin, yaban kazı veya bıldırcın gibi av hayvanları da dahil). Kuşların tüylerine veya dışkılarına kesinlikle temas edilmemelidir.

· Ölü veya hastalıklı kuş ya da kümes hayvanlarının görülmesi durumunda bunlara dokunulmadan acilen yetkili kişi veya kurumlara haber verilmelidir.

· Evlerde ve kümeslerde saklanan kuş ve kümes hayvanları salgın geçinceye kadar itlaf edilmeleri (yok etme) için yetkililere teslim edilmeli. Teslim esnasında hayvanlara asla çıplak el ile dokunulmamalı, yüze maske takılmalı, Plastik eldiven kullanılmalı ve teslim esnasında sonradan atılabilecek kıyafetler giyilmeli, teslim bittiğinde elbiseler çıplak el dokunulmadan çıkarılmalı ve çöp kutusuna atılmalıdır. En son eldiven çıkarılmalı ve tüm vücut sabunlu Su ile iyice yıkanmalıdır.

· Kanatlı ve kümes hayvanlarının itlafı esnasında hayvanlara kötü muameleden kaçınılmalı, Canlı canlı yakma, gömme gibi eylemlerden insaniyet namına ve hayvan hakları kapsamında uzak durulmalı, yapanlar uyarılmalıdır.

· Kuş gribi salgının görüldüğü bölgelerden uzak durulmalı. Bu bölgelere mümkün olduğunca seyahat edilmemelidir. Bu bölgelerden gelen kişilere anlayışlı olmaları yönünde telkinde bulunarak kişisel dezenfeksiyonlarını yapmaları konusunda zorlanmalıdır. Çünkü hastalığın aynı zamanda insanlardan insana geçme olasılığı son dönemde güçlenmiştir.

· Eller sık sık yıkamalıdır. Çünkü virüsler yoğun olarak hasta kişilerin dokunduğu nesnelerde veya hasta hayvanların bulunduğu zeminlerde birikmektedir.

· Bazı yayın organları ve kuruluşlar, "tavuk veya hindi eti 70 derece ısıda pişirilerek yenilebilir" önerilerinde bulunmaktadırlar. Buna rağmen salgın iyice geçinceye kadar tavuk-hindi-kaz-ördek-bıldırcın.. gibi kümes ve kanatlı hayvanların etleri ve ürünleri (yumurta, sakatat.) KESİNLİKLE YENMEMELİDİR. Sucuk ve sosislerde de tavuk etinin kullanıldığı bilinmektedir. Bu gıdalar da tüketilmemelidir.

* Özellikle çalışanların kahvaltılarını dışarıda-işyerlerinde yaptıkları düşünüldüğünde yaygın alışkanlık olduğu üzere dışarıdan alınan poğaça, pasta, börek gibi yumurta kullanılarak imal edilen her türlü yiyeceğin tüketimi acilen sonlandırılmalıdır. Lokantalarda yemekte yumurta, tavuk eti, tavuk eti suyu, sucuk, sosis veya kanatlı hayvan ürünlerinin kullanılıp kullanılmadığı hem gözlenmeli hem de sorulmalıdır.

* Ofislerde sadece kişinin kendine ait bardaklar kullanılarak çay-kahve içilmelidir. Mümkünse tek kullanımlık plastik-kağıt bardaklar kullanılmalıdır.

* Öğlen - akşam yemeklerini dışarıda yemek zorundaysanız, mümkün olduğunca plastik çatal-kaşık-bıçak kullanılmalıdır. Bu ürünler yanınızda, çantanızda bulunmalıdır.

* He türlü gıda tüketiminde ucuz olmasından ziyade; Sağlıklı ve hijyen koşullarda hazırlanmış olduğundan emin olduğunuz markalı ürünler tercih edilmelidir.

* Tarlada açıkta yetişen maydanoz, brokoli, roka gibi sebzeler salgın geçinceye kadar tüketilmemelidir. Daha çok turfanda yetiştirilen -kuş dışkılarının bulaşma ihtimali zayıf olan- sebze ve meyveler tercih edilmelidir.

* "bir kereden bir şey olmaz, benim hayvanımda hastalık yoktur," gibi düşüncelere kapılınmamalıdır. Bu konuda net ve kesin davranışlarda bulunulmalı, "Param, sermayem birikimim gidecek" endişesiyle var olan kuş veya kümes hayvanları inatla elde tutulmamalı, bunlar hızla itlaf edilmelidir.

* Sokak ayakkabıları ile evlerin içine girilmemelidir. Ayakkabılar evin dışında çıkarılıp içeri girilmeli, ayakkabı tabanları kuş veya hayvan pisliğine bulaşmışsa eldiven takılarak ayakkabı tabanları en azından köpüklü su veya çamaşır Suyu gibi kimyasallarla dezenfekte edilmelidir.

* Salgın geçinceye kadar mümkün olduğunca kimseyle tokalaşılmamalı ve eller sık sık sabunlu su ile yıkanmalıdır.

* Taşıtlarının içi ve dışı sık sık yıkanmalıdır. Araçların kaportalarında bulunan kuş dışkılarına asla çıplak el ile dokunulmamalıdır. Araç yıkama esnasında mutlaka plastik eldiven kullanılmalıdır.

* Kullanılan eldivenler HER KULLANIMDAN SONRA ÇÖP KUTUSUNA ATILMALIDIR.

TEMİZLİK YAPILIRKEN ÖNERİLER.

* Cam temizliği yapan kişiler, camlarda ve diğer dış yüzeylerde kuş pisliği olabileceği ihtimaline karşı salgın durumu geçinceye kadar temizlik yaparken mutlaka tek kullanımlık plastik eldiven kullanmalı, iş bittikten sonra çöp kutusuna atmalıdırlar. Kullanılmış eldivenler başka kişilerin de bu eldivenlere dokunabileceği ihtimaline karşın kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır.

* Aile bireyleri, iş arkadaşları, yakın dost ve akrabalar bu salgına karşı duyarlı olmaları konusunda mutlaka ve sık sık uyarılmalıdır. (Örneğin bu veya benzeri yazılar mümkün olduğunca çok insana okutulmalıdır).

* Son olarak salgın ve kuş gribi için alınacak tedbirler konusunda ASLA İNATLAŞILMAMALIDIR.

Saygılarımızla


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !